Nic dwa razy się nie zdarza?

fot. Mateusz Połynka

Kończąc już temat podsumowań zakończonej w listopadzie jesiennej części sezonu 2014-15 w naszej A-klasie pokusiliśmy się o porównanie występów zespołów Orłów z dwóch różnych epok swej historii z jednym ważnym mianownikiem - wywalczeniem jako beniaminek pozycji lidera po pierwszym etapie zmagań na zapleczu klasy okręgowej... Ostatnie spotkania zawodników Rafała Dryka mamy świeżo w pamięci; jak wyglądają one w konfrontacji z wynikami drużyny Stanisława Turskiego piętnaście lat temu?

Orły po wygraniu wyścigu z Bobrami Karczmiska latem 1999 zdobyły tytuł mistrza klasy B i uzyskały promocję do wyższej ligi. O sile tamtego zespołu stanowili Dariusz i Marcin Dysputowie, Dariusz Popławski, Marek Magnuszewski, Robert Makarewicz, Wojciech Starek czy Józef Dudek. Zespół nieznacznie wzmocniony w przerwie letniej przystąpił do gry w szeregach A-klasowców bez najmniejszych kompleksów i choć do pewnego momentu oddawał w tabeli pole innym ekipom, to na koniec roku to Niebiesko-Żółci dostąpili zaszczytu kreacji na mistrza rundy, za którym rojnie ustawiła się kolejka chętnych na odebranie mu tego miana. Skąd my to znamy...

Najskuteczniejsi jesienią '99 wśród naszych graczy byli Starek, Dudek i Popławski.

Jesień 1999                                                      Jesień 2014

Mecze:                             13                                                                    12

Punkty:                             28                                                                    26

Zwycięstwa:                      8                                                                      8

Remisy:                             4                                                                      2

Porażki:                             1                                                                      2

Bramki:                          45:21                                                               43:19

Mecze u siebie:              5-1-1                                                                5-2-1

Mecze na wyjeździe:     3-3-0                                                                 3-0-1

Bramki u siebie:              25:13                                                               33:15

Bramki na wyjeździe:       20:8                                                                10:4

Zimą 2000 zespół wzmocnili m.in. Piotr Grudzień i Adam Kamola. Z grupy pościgowej odpadli Wawel Wąwolnica i Serokomla Janowiec, a do batalii o V ligę do Orłów i POM-u Piotrowice przyłączyli się Powiślak Końskowola i Orzeł Urzędów. Z piotrowiczanami i KSP nasz zespół osiągnął remisy, kreujących się na "rycerzy wiosny" urzędowian usadzili na ich terenie, bijąc aż 6:1. Po pamiętnym meczu z Puławiakiem (2:3) Kazimierz spadł na drugie miejsce (za POM), które po decyzji LZPN o powiększeniu klasy okręgowej do 18 klubów dało mu awans.

Po piętnastu latach Orły jako beniaminek A-klasy znów zimują z tytułem najlepszej drużyny rundy jesiennej (patrz powyższy wykres). Czy historia się powtórzy i kazimierski zespół wróci do grona piątoligowców? Teraz nikt ligi powiększać nie będzie; nawiasem mówiąc jesteśmy jednak bardzo ciekawi kształtu klas A w przyszłym sezonie... Trzy grupy już teraz są niekompletne, "kraśnicka" nawet podwójnie (zarząd MKS Opolanin podjął decyzję o likwidacji naszych pogromców, zespołu rezerw). Czeka nas masowy napływ beniaminków czy odchudzenie liczby uczestników? I na co komu była IV grupa?!