Nie żyje Radosław Gąsiorowski

fot. Wisła Puławy

Wczoraj w wieku 66 lat zmarł były trener Orłów Kazimierz Radosław Gąsiorowski. Ostatnio zatrudniony był w Wawelu Wąwolnica, wcześniej przez szereg lat związany był jako szkoleniowiec z kilkunastoma klubami z naszego regionu. Jeszcze miesiąc temu prowadził wąwolniczan w zwycięskim dla Orłów meczu ligowym. W ostatnim czasie zmagał się z rakiem trzustki.

Radosław Gąsiorowski urodził się 4 sierpnia 1954 w Drzewicy koło Opoczna. Był wychowankiem miejscowego Gerlachu (wtedy klub klasy okręgowej i międzywojewódzkiej, czyli czwartego i trzeciego poziomu), skąd na początku lat 80. XX wieku przeniósł się do Wisły Puławy. W 1982 awansował z nią z klasy okręgowej do III ligi. Grał na pozycji pomocnika. Karierę trenerską rozpoczął jako opiekun juniorów Gerlachu, do 1980 prowadził jako grający trener miejscowych seniorów. Po przeprowadzce do Puław został asystentem pierwszego szkoleniowca Wisły, łącząc tę funkcję z aktywną grą na boisku (karierę piłkarza zakończył w 1992). Pracował następnie z juniorami, wreszcie został mianowany głównym opiekunem pierwszej drużyny. Prowadził wiślaków na trzecim i czwartym szczeblu rozgrywkowym, ostatni duży sukces osiągając w latach 90., gdy puławianie zajęli drugie miejsce w tabeli ówczesnej czwartej ligi. Na przestrzeni lat kilkukrotnie wracał do tego klubu i roli opiekuna wiślackiej młodzieży.

Gąsiorowski kierował seniorskimi zespołami Żyrzyniaka, Horteksu i Auto-Mroza Ryki, Zawiszy Garbów (do 2005 i w 2017), Garbarni Kurów (2007–2008), Hetmana Gołąb (2008, spadek do klasy A), Orłów Kazimierz (2010–2011), Powiślaka Końskowola (2011–2012, awans do klasy okręgowej, odszedł przed końcem sezonu po remisie z niżej notowanymi Orłami), Wisły II Puławy (2012–2014 i 2015, awans do klasy okręgowej), juniorów Wisły (2014–2015), seniorów Opolanina Opole Lubelskie (2016, spadek do klasy okręgowej), SKS Leokadiów (2016), młodzieży Puławiaka (2019–2020), seniorami i młodzieżą Wawelu Wąwolnica (2020). Przez wiele lat pracował w Zakładach Azotowych w Puławach. Na początku obecnego wieku wydawał i redagował własnym sumptem "Tygodnik Sport w Regionie".

Gąsiorowski przejął rozbity po spadku z okręgówki zespół Orłów w lipcu 2010. Poprowadził go w 22 meczach ligowych, spośród których 12 wygrał, 3 zremisował i 7 przegrał (raz po walkowerze, gdy na boisku był remis), boiskowy bilans trafień to 72-36. Procent zdobytych punktów ligowych spośród możliwych do zdobycia wyniósł 59,09%. Wyniki te dały Orłom szóste miejsce w tabeli A-klasy. Piłkarze prezentowali nie zawsze równą formę, choć do miejsca na podium zabrakło niewiele – zwycięstwa w ostatnim meczu z Górą Puławską. W pamięci kibiców zapisały się mecze z Powiślakiem (5:1 w znakomitym stylu), Garbarnią (wyjazdowe 3:0), mistrzowskim Hetmanem (1:1) czy okazałe 11:1 z Bobrami i 10:0 z Porajem. Ostatni mecz pod wodzą "Gąsiora" niebiesko-żółci zagrali 19 czerwca 2011, po czym przeniósł się on do Końskowoli.

Rodzinie i bliskim zmarłego składamy najszczersze kondolencje.

Pogrzeb odbędzie się we wtorek 17 listopada o godzinie 14:00 w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Aignera 1 w Puławach.