Wyścig o pole position

fot. Żyrzyniak Żyrzyn

Do zakończenia rundy jesiennej w puławsko-opolsko-ryckiej klasie A pozostały cztery serie gier. W tabeli panuje spory ścisk, nic więc dziwnego, że walka o jak najlepszą pozycję wyjściową przed meczami rewanżowymi zapowiada się frapująco...

W najbliższą niedzielę Orły Kazimierz wybiorą się do Żyrzyna na spotkanie z miejscowym Żyrzyniakiem. Klub ten powstał w 1993, chociaż jego korzenie są starsze o równe 30 lat. W pierwszej połowie lat 70. LZS Żyrzyn grał w klasie B. W tej samej lidze walczył w sezonie 1984-85, kiedy to o punkt wyprzedził ostatni LZS Bochotnica, jednak nasz zespół utrzymał się prawdopodobnie po wycofaniu Żyrzyna. Drużyna ta miała wiele wspólnych mianowników z innymi "ludowcami" z pobliskiego Borysowa, w rozgrywkach 1988-89 zaś kopano piłkę pod szyldem Gondolierów Strzyżowice. Gminny Ludowy Klub Sportowy Żyrzyniak już w 1999 grał w A-klasie. Po kilku nieudanych próbach wskoczenia do klasy okręgowej ekipie Pawła Zająca udało się to w końcu w 2006, jednak zderzenie z poważniejszym futbolem było bardzo bolesne i zespół z podkulonym ogonem wrócił na niższy szczebel. Do tej pory żyrzynianie nie wplątywali się do grupy bijącej się o promocję i tak też jest w tym sezonie. Zajmują siódme miejsce w tabeli z 14 punktami i bramkami 14 do 10. Potrafili już wywieźć komplet punktów z Janowca (1:0), zremisować z liderem z Drzewc i powalczyć w Piotrawinie (1:2), a jednocześnie męczyć się z Kowalą (1:0) i Wilkami (3:2), oddać punkt Amatorowi (2:2) czy polec z Cisami (1:3). Piłkarze Rafała Dryka będą musieli dać z siebie w niedzielę wszystko, tym bardziej, że będą osłabieni brakiem wykartkowanych Tomasza Sikory I i Damiana Mirońskiego. Jest za to szansa, że do gry wróci Tomasz Sikora II. Wśród obecnych zawodników broniących barw żyrzyńskiego klubu z przeszłością w naszym KKS są trener Zając i Grzegorz Zjawiony.

Dotychczasowe mecze Orły - Żyrzyniak:

2006/07: 4:0 (B. Kleszczyński 2, Ł. Zjawiony, T. Kleszczyński), 4:1 (?, ?, ?, ?)

2010/11: 3:1 (D. Matyjaszek, Radzikowski 2), 1:1* (Marcinkowski)

2011/12: 4:3 (S. Świątek, D. Miroński 3), 0:7

2012/13: 0:4, 1:5 (Rybkowski)

Bilans: 8 meczów, 4 wygrane Orłów, 1 remis, 3 porażki, bramki 17:22

*mecz w Michowie

W X kolejce grają:

Amator - Cisy N, 14

Bobry - Draco N, 15

Wodniak - Garbarnia N, 13

Góra - Wilki N, 15

Serokomla - Mazowsze N, 15

Żyrzyniak - Orły N, 15

Dzień wcześniej (sobota) na naszym obiekcie mecz juniorów z GLKS Michów (godz. 11) i trampkarzy z Garbarnią (godz. 14).