Cezary Kulesza na czele federacji

fot. Piotr Nowak (PAP)

Podczas odbytego dziś w Warszawie Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego Delegatów Polskiego Związku Piłki Nożnej dokonano wyboru nowego prezesa organizacji. Został nim Cezary Kulesza, który pokonał drugiego z kandydatów Marka Koźmińskiego stosunkiem głosów delegatów 92 do 23 (jeden głos był nieważny). Kulesza zastąpił w fotelu sternika związku Zbigniewa Bońka, który kierował federacją od października 2012 i który został dziś obdarzony tytułem honorowego prezesa PZPN.

59-letni Kulesza w młodości był piłkarzem, występował na pozycji pomocnika bądź napastnika. Nosił wtedy pseudonim "Gary", ponoć na cześć Linekera. Jego pierwszym klubem była Gwardia Białystok, potem grał w Olimpii Zambrów (1982–1984), Mławiance (1984–1987), Jagiellonii (1988–1990, w ekstraklasie 14 występów bez gola, ale za to występ w finale Pucharu Polski 1988–89 z Legią Warszawa – 2:5), belgijskim RFC Aubel (1991), rezerwach "Jagi" (1992), MZKS Wasilków (1992–1993), po przerwie w Supraślance (1995–1996).

Po zakończeniu kariery sportowca założył wytwórnię płyt kompaktowych i kaset magnetofonowych Green Star, wydającą muzykę disco polo i dance. W latach 90. XX wieku zbił majątek na promocji młodych talentów tych gatunków (m.in. Boys, Zenek Martyniuk). Rozwijał biznes, nagrywając teledyski, organizując koncerty, prowadząc liczne kluby i dyskoteki, potem kupując hotele i inne nieruchomości. Według Forbesa jego obecne zasoby to ponad 500 000 000 zł (polskie TOP 100).

Powrócił do futbolu w 2008 w Jagiellonii, pełniąc na początku funkcje doradcy, prokurenta i członka zarządu. W styczniu 2010 został prezesem klubu, z której to funkcji zrezygnował z przyczyn formalnych (wybory w PZPN) dopiero w czerwcu 2021. Przez jedenaście lat jego rządów białostoczanie świętowali największe sukcesy w swej historii: zdobyli trzy medale mistrzostw Polski (dwa srebrne i brązowy), Puchar i Superpuchar Polski (plus występ w przegranym finale PP), wystąpili też pięciokrotnie w rozgrywkach UEFA. W tym czasie kilku zawodników zostało bohaterami głośnych transferów, kilku trafiło do reprezentacji Polski, otwarto też nowy stadion i akademię. Kulesza działał ponadto w radzie nadzorczej Ekstraklasy SA, w 2012 został członkiem zarządu PZPN, w latach 2016–2021 jako wiceprezes ds. piłkarstwa profesjonalnego.

Nowy zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej:

Cezary Kulesza – prezes

Henryk Kula – wiceprezes ds. organizacyjno-finansowych

Maciej Mateńko – wiceprezes ds. szkoleniowych

Mieczysław Golba – wiceprezes ds. zagranicznych

Wojciech Cygan – wiceprezes ds. piłkarstwa profesjonalnego

Adam Kaźmierczak – wiceprezes ds. piłkarstwa amatorskiego)

Jakub Tabisz – członek zarządu (z ramienia klubów Ekstraklasy)

Marcin Janicki – członek zarządu (z ramienia klubów I ligi)

Tomasz Garbowski – członek zarządu

Sławomir Kopczewski – członek zarządu

Zbigniew Bartnik – członek zarządu

Karol Klimczak – członek zarządu

Tomasz Lisiński – członek zarządu

Radosław Michalski – członek zarządu

Sławomir Pietrzyk – członek zarządu

Robert Skowron – członek zarządu

Paweł Wojtala – członek zarządu

Eugeniusz Nowak – członek zarządu.

Komisja rewizyjna PZPN:

Tomasz Salski