Derby Priwislan

Darek Dusiński tworzył historię Serokomli przez bez mała dwie dekady... Na zdjęciu sprzed lat stoi trzeci od prawej (fot. Serokomla Janowiec)

W sobotni poranek na bochotnickim boisku dojdzie do spotkania drużyn dwóch sąsiadów - i z tabeli i z geografii. Pierwszymi ligowymi od ponad 14 lat...

Ludowy Zespół Sportowy w Janowcu zawiązano już w 1954, choć w piłkę kopano tam już choćby podczas niemieckiej okupacji. Drużyna rywalizowała w latach 60. i 70. w klasie B.; w kolejnej dekadzie po krótkim pobycie w C-klasie (no, może nie tak znowu krótkim) znów walczyła w "Serie B". Jednym z jej rywali był LZS Bochotnica, potem Spartan Skowieszynek (wiosną 1988 Spartan przegrał u siebie 1:5). Po tamtym sezonie, tj. 87-88 Janowiec wszedł do A-klasy, a kolejny sukces przyszedł w 1991, kiedy to Serokomla pod szyldem Andy-Maksu (marka z branży wód mineralnych i napojów) uzyskała promocję do klasy wojewódzkiej, którą to opuściła po ledwie dwóch sezonach. Prawdopodobnie jeszcze na chwilę wróciła na wyższy szczebel, lecz przez kolejne kilkanaście lat grała na poziomie klasy A. Pod koniec pierwszej dekady nowego stulecia wyniki i miejsca w tabeli były coraz gorsze i w 2010 przyszła degradacja (ostatni był wprawdzie Poraj, lecz ostatecznie wyprzedził rywala o punkt, dzięki występowi w meczu Powiślaka z Kraczewicami w barwach Końskowoli nieuprawnionego zawodnika; na boisku KSP zwyciężył 5:1).

Powrót zajął Serokomli trzy lata, a pierwsze rozgrywki w nowej, wyższej lidze zakończyły się dla niej piątym miejscem.Tę samą pozycję zajmuje i w nowym sezonie. Składa się na nią 5 zwycięstw i 2 porażki w 7 meczach, chociaż podopieczni Michała Majewskiego tylko raz zagrali na wyjeździe (2:1 w Nałęczowie). Poza tym 4:1 z Draco, 5:0 z Bobrami, kontrowersyjne 2:1 z Wodniakiem i wymęczone tyle samo z Amatorem. Przegrane przyszły w bojach z Wilkami (2:5) i Żyrzynem (0:1).

Przez Orły przewinęło się wielu ludzi z przeszłością w Serokomli i na odwrót: obecnie do pierwszej grupy należy Dariusz Dusiński (grał w niej w latach 1991-04 oraz 07-10, łącząc podczas swej drugiej "przygody" z tym klubem rolę zawodnika i prezesa) z Dawidem Paczką (08-09), do drugiej zaś Cezary WiejakPiotr "Maja" Świątek - obecnie zdyskwalifikowany za uderzenie sędziego - Łukasz SkowyraPaweł Wolszczak Rafał Kamola. Jedyne ligowe spotkania obu teamów miały miejsce w A-klasie w sezonie 1999-00. Orły kończyły jesień na miejscu lidera dzięki wygranej w Janowcu. Już po 4 minutach przy wsparciu bardzo licznej grupy naszych kibiców prowadziliśmy 2:0, wynik ewoluował potem w 2:1, 3:1 i 3:2, a w 88. minucie gospodarze, którym praca arbitra głównego niezbyt się podobała, przekazali swe uwagi sędziemu w sposób najbardziej bezpośredni. Rezultat przerwanego meczu zmieniono na walkower dla drużyny Stanisława Turskiego. Wiosną na naszym terenie wygraliśmy 2:0 i choć nie odzyskaliśmy straconej chwilę wcześniej w Puławach pozycji lidera, to i tak wkrótce świętowaliśmy awans do V ligi. W Pucharze Polski w 2004 zwyciężyliśmy w Janowcu również 2:0.

Dotychczasowe mecze Orły - Serokomla:

1999/00: 2:0 (?, ?), 3:0 wo. - mecz przerwany w 88' przy 3:2 (?, ?, ?)

Bilans: 2 mecze, 2 wygrane Orłów, bramki 5:0

Mecz zapowiada się niezwykle interesująco, tym bardziej przypominamy, iż będzie to spotkanie derbowe. Zapraszamy kibiców do dopingowania naszych zawodników i zdopingowania jeszcze niezdecydowanych maruderów do przyjścia na nasz stadion w sobotę o 11 - na pewno warto!

W IX kolejce grają:

Żyrzyniak - Amator N, 15:30

Orły - Serokomla S, 11

Mazowsze - Wilki N, 14

Góra - Wodniak N, 15

Drzewce - Bobry N, 16

Draco - Cisy S, 15

Na sobotę na godzinę 14 zaplanowano spotkanie juniorów Orły - Hetman Gołąb (na naszym boisku), dzień później o 11 w Niedźwiadzie grać będą trampkarze.