Nie popsuć jubileuszu Dryka

Rafał Dryk na Orłach, lecz jeszcze w koszulce Wisły (wiosna 2006, fot. wislapulawy.pl)

Po rozczarowującej porażce w Trzydniku zespół Orłów czeka w sobotę kolejny ligowy mecz, tym razem z Wisłą II Puławy - przeciwnikiem wymagającym, za którym przemawiają organizacja, ogranie i historia. Również pogoda nie ułatwi życia obu ekipom... Gospodarzy po raz 50. w oficjalnym meczu poprowadzi trener Rafał Dryk.

Początki puławskiego klubu przypadają na rok 1923, zaś piłkarską drużynę rezerw (Wisłę Ib Puławy) do rozgrywek ligowych wystawiono po raz pierwszy prawdopodobnie w drugiej połowie lat 60. Po krótkim pobycie w B-klasie, w 1968 puławianie awansowali do klasy A, którą opuścili po kilku spędzonych w niej sezonach. Wisła II lawirowała między ligą powiatową a międzypowiatową, w sezonie 77-78 zagrała jeszcze w B-klasie i zapewne wkrótce potem uległa rozwiązaniu. Rezerwy wskrzeszono dopiero w 2012 i zgłoszono do puławsko-opolsko-ryckiej klasy A. Po dwóch latach częstego borykania się w wyjazdowych spotkaniach z niedoborem graczy, podopiecznym Radosława Gąsiorowskiego udało się w czerwcu 2014 wejść do ligi okręgowej. W niej, w premierowych rozgrywkach, zajęli 9. miejsce z dorobkiem 40 punktów, znacznie skuteczniej punktując na swoim boisku (31 punktów), niż w gościach (tylko 9 "oczek" za trzy hokejowe wygrane z Krzemieniem, Bełżycami i Gołębiem), a ich bilans bramkowy zamknął się w stosunku 60:70. Przed nowymi rozgrywkami na stanowisku trenerskim dotychczasowy duet szkoleniowy Michał Majewski - Mariusz Abramczyk zastąpili Gąsiorowski (prowadził Orły w sezonie 10-11) i Michał Walendziak (jako zawodnik w Orłach w sezonie 05-06; ostatnio trener Czarnych Dęblin). Nowi opiekunowie puławskiej młodzieży przekonują, że problemy frekwencyjne w Wiśle to już przeszłość, a celem jest w tym sezonie walka o IV ligę. Najbliższe miesiące pokażą, czy nie są to plany nazbyt optymistyczne...

W składzie Orłów nietrudno wskazać graczy, którzy w przeszłości grali w Wiśle, bądź w jej drużynach juniorskich. Prócz wspomnianego już byłego zawodnika i trenera Dumy Powiśla, Rafała Dryka do tego grona zaliczają się Jakub Niedziela, Kamil Kusyk, Piotr Starczynowski, Amadeusz Żybura, Tomasz Sikora, Michał Stolarek, Michał Berliński, Dawid Paczka, Bartłomiej Bieniek, Bartosz Kleszczyński i Marcin Kowalik. Spora gromadka, prawda?

W spotkaniu pierwszej kolejki wiślacy ograli u siebie Wierzchowiska 4:2. Biorąc pod uwagę rozegrane dotąd mecze Orłów i drugiej Wisły (w tym ostatni, przegrany 0:7 sparing) gospodarzy czeka w sobotę trudne wyzwanie... Derby poprowadzi sędzia Artur Piórkowski.

Dotychczasowe mecze Orły - Wisła II:

2012/13: 0:4, 0:6

Bilans: 2 mecze, 2 wygrane Wisły II, bramki 0:10