Orły Kazimierz, sezon 2022/23: prolog

Emocji w Woli Sernickiej nie brakowało, głównie pozytywnych, bowiem mecz Serniki – Czarni był tylko jednym z elementów dobroczynnego pikniku (fot. Karolina Lejkowska)

W niedzielę 14 sierpnia o godzinie 11:00 na boisku w Pliszczynie piłkarze najważniejszej drużyny Orłów rozpoczną kolejny w swoim życiu sezon rozgrywkowy. Podopiecznym trenera Piotra Dobosza przyjdzie zmierzyć się z silnym jak na B-klasę przeciwnikiem – miejscowymi Czarnymi.

Mecz ten zostanie rozegrany w ramach II rundy okręgowego Pucharu Polski. Tydzień temu kazimierzanom poszczęściło się, bowiem ich rywal, Piaskovia Piaski oddała mecz walkowerem (wkrótce potem to samo zrobiła z klasą okręgową). Pliszczynianie natomiast musieli wyjść i grać – w wyjazdowym pojedynku z ligowym oponentem, Sernikami przegrywali już 0:2, niedługo przed końcem spotkania wyszli na 3:2, ale w czwartej minucie doliczonego czasu Radosławowi Kosikowi udało się wyrównać, co zmusiło obie jedenastki do wykonywania rzutów karnych. Nerwy ciut lepiej opanowali przyjezdni (4-3), dlatego to właśnie z nimi niebiesko-żółci zainaugurują nowy piłkarski sezon.

Futbolowy team w Pliszczynie liczy już sobie przeszło 70 lat, lecz w obecnej formie organizacyjnej funkcjonuje od końca 2018. Z roku na rok radzi sobie coraz lepiej, już w czerwcu 2022 był bliski wejścia do klasy A (zabrakło dwóch, a właściwie trzech punktów); teraz zapewne postara się, aby nie trzeba było do ostatniej kolejki nerwowo oglądać się na innych. Najbardziej imponuje atak Czarnych, którzy w poprzednich rozgrywkach ligowych ustrzelili aż... 144 gole. 16:0 z Krzczonovią Krzczonów, 14:0 ze Spartą Lublin, 12:1 z Oleśnią Oleśniki czy 8:3 z mistrzowskim Nasutowem mówi samo za siebie. Skoro jednak jutrzejszy rywal Orłów nie awansował, to znaczy że niejednokrotnie popełniał też błędy...

Niedzielna konfrontacja chyba nie ma faworyta. Goście wprawdzie w letnich sparingach nie przegrali ani razu (gospodarze prócz remisu z Sernikami wygrali z Ludwiniakiem Ludwin 4:2 i... nie wiemy, czy to wszystko), ale pamiętajmy, że rok i dwa lata temu za burtę Pucharu Polski bardzo łatwo wypychał nas B-klasowy Zawisza. Czy doświadczymy tego wstydliwego zdarzenia po raz trzeci z rzędu?

NASZ NIEDZIELNY PRZECIWNIK – CZARNI PLISZCZYN

Nazwa klubu: Klub Sportowy "KS Czarni Pliszczyn"

Barwy: czarno-białe

Data założenia drużyny: 1950 jako LZS Pliszczyn, potem pod nazwą LZS Czarni Pliszczyn, od 2000 po założeniu klubu LKS Czarni Pliszczyn (zespół seniorów grał do 2008, klub zlikwidowano w 2016), po przerwie w 2018 założono KS Czarni Pliszczyn

Adres: Pliszczyn 108A, 20-258 Pliszczyn

Stadion: Boisko w Pliszczynie

Prezes: ?

Trener: Paweł Szewczyk (grający)

Największy sukces: poziom szóstej ligi, jeden sezon: 2007/08 (klasa A).

Sezon 2021/22: 3. miejsce w klasie B (grupa III), 26 meczów, 60 punktów, 19 wygranych, 3 remisy, 4 przegrane, bramki 141-44, najlepszy strzelec – Sylwester Panek (44 gole?); 1/64 finału w Pucharze Polski, 1 mecz, 1 porażka, bramki 2-3, najlepsi strzelcy – Piotr Sikora i Maciej Łuczyński (1 gol).

Sezon 2022/23: po 1/64 finału w Pucharze Polski, 1 mecz, 1 remis, bramki 3-3, w rzutach karnych 1 wygrana, najlepsi strzelcy – Paweł Szewczyk, Sylwester Panek, Sylwester Kuzioła (1 gol).

Bilans meczów Orłów z Czarnymi: nigdy ze sobą nie grali.

Sędziowie: Rafał Kalinowski (klasa okręgowa; bilans w meczach Orłów co najmniej 3-0-4 – brak pełnej dokumentacji) oraz Mikołaj Szymecki (klasa B) i Michał Pożarowszczyk (klasa B).

W 1/32 finału Pucharu Polski okręgu Lublin grają:

Czarni Pliszczyn – Orły Kazimierz 11:00

GLKS Polichna – Perła Borzechów 11:00

KS Uniszowice – Wisła II Puławy 17:00 w Radawcu Dużym

Tur Milejów – Avia II Świdnik 17:00

GKS Gościeradów – KS Nasutów 17:00

Serokomla Janowiec – Sygnał Lublin 17:00

AF Głusk – Wawel Wąwolnica 17:00

Cisy Nałęczów – Stok Zakrzówek 17:00

Ludwiniak Ludwin – KS Drzewce 17:00

LKP Turka – Wisła Annopol 17:00 w Lublinie, boisko Vrotcovii

Błękit Cyców – Powiślak II Końskowola 17:00