Puchar polski

Chełmianka - zdobywczyni wojewódzkiego Pucharu Polski w sezonie 2014-15 (fot. Jakub Hereta)

O tym, jak traktowane przez wielu uczestników są rozgrywki o Puchar Polski napisano i powiedziano już chyba wszystko. Na nic troskliwe (mało) i pozorowane (dużo) zabiegi, mające na celu podniesienie rangi trofeum, o które walka toczy się pod patronatem prezydenta Rzeczypospolitej, do poziomu atencji, jaką cieszy się on w krajach bardziej cywilizowanych piłkarsko. Znaczna część (większość?) zawodników, trenerów i działaczy nadal traktuje Puchar jako zło konieczne, które trzeba szybko i bez żalu "odbębnić", a w najlepszym razie sprawdzić rezerwowych. Nie przekonuje ich możliwość gry z zespołami z wyższych lig, zwiększenie medialności klubu, ani nieco abstrakcyjna walka o europejskie puchary, i tak znów utrudniona. Władze związkowe w ostatnim czasie wprowadziły kolejną motywację - nagrody finansowe (3.500 zł od LZPN dla zwycięzcy w okręgu i 30.000 zł od PZPN dla zwycięzcy w województwie), jednak frekwencji wśród naszych klubów z A- i B-klasy to znacząco nie poprawiło, a i poglądów ekip z wyższych lig chyba takoż...

Orły w Pucharze Tysiąca Drużyn wystartują po raz dwunasty. Podejście do tematu w naszym klubie było zawsze olewcze, dość powiedzieć, że tylko dwukrotnie (!) przeszliśmy pierwszą rundę, a co jeszcze bardziej wstydliwe - dwa starty oddaliśmy walkowerem. Największy nasz sukces to ten z 2004 i 1/16 finału, w której dopiero po dogrywce ulegliśmy IV-ligowej Stali Kraśnik i ostatecznie nie zagraliśmy o ćwierćfinał z Lublinianką.

Orły w Pucharze Polski:

1999/00: Puławiak Puławy 1:4

2000/01: GKS Niemce 1:4

2001/02: GKS Niedźwiada 0:3 vo.

2002/03: Zawisza Garbów 2:4 (1/64)

2003/04: Cisy II Nałęczów 1:3 (1/64)

2004/05: Serokomla Janowiec 2:0 (1/64), Opolanin Opole Lub. 3:2 pd. (1/32), Stal Kraśnik 2:3 pd. (1/16)

2005/06: Zawisza Garbów 0:3 vo. (1/64)

2006/07: Amator Leopoldów-Rososz 2:1 (1/64), Hetman Gołąb 1:3 (1/32)

2007/08: Mazowsze Stężyca 1:2 (1/64)

2008/09: Cisy Nałęczów 2:5 pd. (1/32)

2009/10: MKS Ryki 3:7 (1/64)

W środę o godzinie 17 w Borzechowie drużyna Rafała Dryka zagra z miejscową Perłą i nasz trener zapewne da pograć zawodnikom, którzy dostawali dotąd mniej szans w lidze. Czy nasz zespół stać chociaż na powtórzenie pucharowej przygody sprzed 11 lat? Przekonamy się... Nasz rywal ma miłe wspomnienia z minionej edycji PP, kiedy to m.in. ograł Opolanina, a odpadł dopiero z Orionem Niedrzwica. Co ciekawe, Perła to po Wiśle najmłodszy zespół w lidze, tylko dwóch zawodników urodziło się wcześniej, niż w latach 90. W lidze przegrali 0:3 w Poniatowej i 1:2 u siebie z POM-em. Sędziować nam będzie Sławomir Olucha (gwizdał już nasze mecze ligowe z Wisłą Annopol w sezonie 08-09).

W I rundzie Pucharu Polski grają (środa, 17):

Dywany Łuszczów - Piaskovia

Wisła Józefów - Ruch

Głusk - Wierzchowiska

KS Lublin - Dąbrowica (prawdopodobnie goście nie przyjadą)

Stal - Wisła II

Tajfun - Niemce

Unia - Tęcza

Perła - Orły

Iskra - Płomień

POM - Granit

Czołówka klasyfikacji strzelców po rundzie przedwstępnej i wstępnej (nie uwzględniono autora gola Perły Rudnik i autorów trzech goli Mili Turka):