Pierwsze zajęcia z nowym trenerem

piątkowy wieczór 22 lipca o godzinie 19:00 na głównym boisku Orłów Kazimierz rozpoczął się pierwszy trening dorosłych i wchodzących w dorosłość piłkarzy pragnących bronić barw tego klubu w sezonie 2022/23. Otwarty dla wszystkich chętnych mecz testowy był wprowadzeniem do zasadniczych przygotowań, a toczył się pod okiem nowego trenera pierwszego zespołu niebiesko-żółtych Piotra Dobosza (fot.), który tego dnia oficjalnie przejął swoje obowiązki.

Tożsamość wybranego na to stanowisko już pod koniec czerwca szkoleniowca do tej pory utrzymywana była w tajemnicy – teraz nareszcie możemy przedstawić jego sylwetkę czytelnikom. Piotr Dobosz ma 39 lat, urodził się 19 października 1982 w Częstochowie i jest spokrewniony ze Zbigniewem Doboszem, do czasów Marka Papszuna najbardziej poważanego trenera w historii tamtejszego Rakowa (m.in. pierwszy awans do ekstraklasy w 1994). We wczesnej młodości, do wieku trampkarza grał w piłkę w RKS Radomsko (ok. 1992–1996), rezygnując z tego sportu po urazie kolana; przypomnijmy, że był to okres, w którym klub ten wchodził do II ligi, kładąc podwaliny pod przyszły awans do ekstraklasy. W zawodzie trenera pierwszym przystankiem Dobosza był dziecięcy klub Wisełka 1 Puławy, w którym pracował przez trzy lata (ok. 2008–2011). Następnie przeniósł się do Wisły Puławy, ucząc gry w piłkę nastolatki z roczników 2000, 2002 i 2003, a w finale tego etapu wspólnie z innym dobrze znanym naszym kibicom szkoleniowcem Marcinem Lewtakiem rocznik 2009.

Po dość długim okresie pracy w Wiśle zmienił otoczenie i w lipcu 2020 został zatrudniony w Orłach Kazimierz. Przez pierwszy rok pracy prowadził trampkarzy starszych (U-15), którzy zajęli w swojej grupie ligowej czwarte miejsce na ośmiu uczestników. W kolejnym sezonie chłopcy ci – już jako juniorzy młodsi (U-17) – wywalczyli miejsce szóste na dziewięć (od podium dzieliły ich tylko trzy punkty). To właśnie Dobosz na co dzień trenował wkomponowywujących się powoli w pierwszy zespół Krystiana Frąga, Jana Niezabitowskiego, Bartosza Dzikowskiego czy Wojciecha Zachaja. Orla młodzież dobrze czuje się pod jego ręką, co docenił klubowy zarząd, powierzając mu funkcję opiekuna pierwszej drużyny. Formalnie ma już za sobą dwa ligowe mecze w roli managera pierwszego zespołu (1:3 z Draco Kowala w listopadzie 2021 oraz 2:8 z Amatorem Leopoldów-Rososz w czerwcu 2022), w takim bowiem charakterze był wpisywany do meczowego protokołu, choć były to wyłącznie efekty kartkowych ekscesów ówczesnego coacha Damiana Mirońskiego i jego przymusowych pauz z tego powodu; razem z Mateuszem Hinzem dyrygował też Orłami w styczniowym sparingu z Czarnymi 1947 Dęblin (2:7), gdy "Dymek" był chory. Na temat bolączek grupy seniorów wielokrotnie dyskutował w minionych dwóch latach ze swoim poprzednikiem, zatem już na starcie wiele problemów nie będzie mu obcych. Co ważne, Dobosz nie rozstaje się ze swoimi młodymi podopiecznym i nadal trenować będzie drużynę juniorów, teraz już jako U-19.

We wspomnianym piątkowym meczu testowym wzięło udział 35 piłkarzy. Liczba może imponować, ale trzeba zaznaczyć, że tylko część z nich grać będzie w pierwszym zespole – po murawie biegali też chętni do zabawy w dopiero co utworzonej drużynie rezerw (zgłoszonej do klasy B), a także ci juniorzy, którzy do bram "jedynki" dopiero będą pukać. Na boisku można było zobaczyć wiele dobrze znanych naszym kibicom twarzy, nie tylko tych, których właściciele są już w wieku oldbojskim, ale i tych, którzy nie tak dawno dopiero skończyli dwadzieścia lat. Na ujawnianie personaliów oczywiście daleko za wcześnie.

Orły "pierwsze", Orły "drugie" i Orły "trzecie" (juniorskie) trenować będą zarówno w osobnych grupach, jak i wspólnie, podczas jednostek łączonych. Za swój pierwszy cel nowy szkoleniowiec obrał odbudowanie odpowiedniej atmosfery w teamie. Drugim po piątkowym test meczu przystankiem na nowej drodze piłkarzy spod marki Orłów będzie wtorkowa gra z rezerwami Powiślaka Końskowola.

Kalendarz meczowy Orłów Kazimierz do rozpoczęcia sezonu ligowego:

26 lipca (wtorek) – sparing z Powiślakiem II Końskowola (klasa A, grupa II) – Bochotnica, godzina 19:00

31 lipca (niedziela) – sparing z Orłami II Kazimierz (klasa B) – Bochotnica, godzina 19:00

3 sierpnia (środa) – sparing z Wilkami Wilków (klasa A, grupa II) – Szczekarków, godzina 19:00

7 sierpnia (niedziela) – mecz Pucharu Polski z Piaskovią Piaski (klasa okręgowa) – Bochotnica, godzina 17:00

13/14 sierpnia (sobota/niedziela) – gra wewnętrzna – Bochotnica, godzina nieznana

17 sierpnia (środa) – ewentualny mecz Pucharu Polski z Czarnymi Pliszczyn/KS Serniki (klasa B) – Pliszczyn/Wola Sernicka, godzina 17:00 (odbędzie się pod warunkiem wyeliminowania przez Orły Piaskovii)

20/21 sierpnia (sobota/niedziela) – mecz I kolejki klasy A z Żyrzyniakiem Żyrzyn – Bochotnica, godzina do ustalenia

Kalendarz meczowy Orłów II Kazimierz do rozpoczęcia sezonu ligowego:

31 lipca (niedziela) – sparing z Orłami Kazimierz (klasa A, grupa II) – Bochotnica, godzina 19:00

3 sierpnia (środa) – sparing z Powiślakiem Końskowola U-17 (lubelska liga juniorów młodszych, grupa II) – Bochotnica, godzina 18:30

7 sierpnia (niedziela) – sparing ze Stacją Nałęczów (klasa B) – Bochotnica (boisko boczne), godzina 18:00