Futbol w czasach zarazy

We wrześniu 2019 na janowieckim boisku lepsza 1:0 była Serokomla i to jej pierwsza w historii domowa wiktoria odniesiona nad Orłami (fot. Serokomla Janowiec, fb)

Po rocznej banicji w klasie B Orły Kazimierz wróciły na siódmy poziom rozgrywkowy, a więc do dobrze sobie znanej grupy II lubelskiej A-klasy. Pierwsze ligowe spotkanie drużyna trenera Marcina Lewtaka rozegra w najbliższą niedzielę o godzinie 11:00 w Janowcu, gdzie czeka na nią inny z trójki beniaminków –​ ten, który okazał się lepszy od niebiesko-żółtych w zeszłorocznej rywalizacji piętro niżej...

Z powodu braku spadków po sezonie 2019-20, w każdej z grup klasy A bierze w tym sezonie udział 16 zespołów. Zgodnie z opublikowanym wczoraj regulaminem z każdej grupy latem 2021 mają spaść trzy ekipy (możliwa jest degradacja kolejnych, oczywiście w przypadku zwiększenia liczby spadkowiczów z klasy okręgowej), tak by powrócić do układu czternastozespołowego. W mniejszym stopniu dotyczyć nasz zespół będzie walka o awans, który zagwarantują sobie mistrzowie każdej z grup, a jeśli spadkowiczów z okręgówki nie będzie zbyt wielu, to pojawi się też barażowa szansa dla wicemistrzów (rywalizacja dwóch czołowych "dwójek" między sobą lub najlepszego wicemistrza z 13. drużyną okręgówki).

Kadra Orłów nie uległa od minionego roku wielkim zmianom. W składzie pojawiły się dwie nowe twarze, a jeden zawodnik wrócił do ekipy po kilkuletnim odpoczynku od futbolu. Stratą w porównaniu do poprzedniego sezonu jest zawieszenie gry przez defensora Bartłomieja Raka, który wraca do zdrowia po złamaniu nogi. Pozostałe przedstawione "odejścia" to formalność dla martwych dusz.

TRANSFERY

Przybyli: Jakub Bonecki (ur. 1992, skrzydłowy, ostatni sezon w Górze Puławskiej z bilansem 1/0), Dawid Guz (ur. 1989, środkowy obrońca, ostatni ligowy mecz w Orłach w 2017, grał w Orłach w latach 2008-09, 2013-15 i 2016-17 z bilansem ligowym 55/2), Kamil Lasota (ur. 2004, obrońca, ostatni sezon w juniorach młodszych Wisły Puławy z bilansem 5/0).

Odeszli: Tomasz Bulzacki (nie wznowił treningów, w poprzednim sezonie bilans 7/1), Paweł Bulzacki (nie wznowił treningów po kontuzji, 1/0), Krzysztof Giza (nie wznowił treningów, 2/0), Bartłomiej Rak (nie wznowił treningów – na razie? – po kontuzji, 10/0), Karol Szymczyk (nie wznowił treningów, 0/0), Michał Zagozdon (nie wznowił treningów, 0/0).

MECZE KONTROLNE

+ SKS Leokadiów 7:1 (Starek, Hemperek 2, Matyjaszek, Bonecki, Zawiślak, Miroński)

+ Wisła Puławy U17 3:0 (Hemperek, Matyjaszek, Miroński)

– Żyrzyniak Żyrzyn 2:6 (Matyjaszek 2)

+ Puławiak Puławy 7:3 (Miroński 2, Borowski 2, Matyjaszek 2, Bonecki)

– KS Góra Puławska 2:4 (Miroński, Hemperek)

+ Garbarnia II Kurów 4:0 (Hemperek 2, Zawiślak, Miroński)

– Wawel Wąwolnica 0:2

+ LKS Poniatowa Wieś 4:3 (Żybura, Miroński, Hemperek, Nowakowski)

– Powiślak II Końskowola 2:3 (Guz, Hemperek)

= SKS Leokadiów 2:2 (Miroński, Bonecki)

Bilans: 10 meczów, 5 zwycięstw, 1 remis, 4 porażki, bramki 33-24. Autorzy bramek: 8 – Hemperek, Miroński, 6 – Matyjaszek, 3 – Bonecki, 2 – Borowski, Zawiślak, 1 – Starek, Żybura, Nowakowski, Guz.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Janowiecki zespół prowadzony ciągle przez trenera Rafała Dryka wygrał rundę jesienną AD 2019 w klasie B bardzo pewnie, bez żadnej porażki. Młodzi w większości piłkarze, wsparci przez kilku doświadczonych kolegów (dawniej reprezentujących Orły) odnieśli dziewięć zwycięstw i zanotowali jeden remis, chlubiąc się najskuteczniejszym atakiem i najszczelniejszą obroną w stawce (bilans trafień 49-12) oraz oczywiście królem strzelców rozgrywek – Albertem Kusiem. Podobnie jak u nas, kadra janowczan po awansie niewiele się zmieniła. Kolejnym wspólnym mianownikiem jest szybkie pożegnanie się z Pucharem Polski – Serokomla poległa w Drzewcach aż 0:8.

Arbitrem niedzielnego meczu Serokomli z Orłami będzie Piotr Kachniarz. Do tej pory sędziował nam dwa mecze, kolejno zremisowany i przegrany. W naszej pamięci zapisał się przede wszystkim jako sympatyczny pionier VAR w niższych ligach międzypowiatowych, który to system wraz ze swym asystentem miał okazję wykorzystać na naszym boisku w listopadzie 2018 podczas gry Orłów z Hetmanem. Pojutrze na liniach wspomogą go Piotr Sikora i Kornel Dusiński.

Bilans dotychczasowych meczów Orłów z Serokomlą: 10 meczów, 7 wygranych Orłów, 1 remis, 2 wygrane Serokomli, bramki 22-10. Najwięcej trafień dla Orłów: 3 – Miroński, Berliński, 2 – Starek, Paczka, Kusyk (ale nieznani autorzy dwóch bramek).

W I kolejce grają:

Draco – Amator S, 18:30

Żyrzyniak – Bogucin S, 16

Wodniak – Wawel S, 11

Wilki – Michów N, 11

Gabaryty – Góra Puławska N, 12

Serokomla – Orły N, 11

Drzewce – Kadet S, 14

Skrobów – Hetman N, 18

Lubelski Związek Piłki Nożnej w ostatnich dniach wprowadził liczne obostrzenia dla uczestników ligowych zmagań, tak drużyn, jak i kibiców. Widzowie mogą zajmować tylko połowę przeznaczonych dla nich miejsc na trybunach z zachowaniem wzajemnego dystansu co najmniej 1,5 m (przewidziano określone wyjątki). Poruszając się po obiekcie muszą mieć zakryte usta i nos, podobnie jak (stale!) zawodnicy rezerwowi i członkowie sztabu (prócz głównego trenera). Osoby nie przestrzegające wytycznych mogą być przez klub gospodarza usunięte z obiektu. Całkowity zakaz wstępu mają zorganizowane grupy kibiców drużyn przyjezdnych. W przypadku nie stosowania się do ww. zasad LZPN może podjąć decyzję o stałym zamknięciu stadionu dla publiczności. Same kluby muszą pamiętać też o dezynfekcji piłek i szatni oraz przygotowaniu imiennych butelek na wodę. Kwestia spełniania wytycznych będzie kontrolowana przez sędziów i obserwatorów związkowych.